,Wszystkie osoby, które zastanawiają się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej nurtuje jedno pytanie – co się dzieje z długami po zakończeniu postępowania upadłościowego? Po pomyślnym zakończeniu postępowania, czyli tzw. oddłużeniu wszystkie długi konsumenta zostają umorzone. Jednak warto mieć świadomość tego, w jaki sposób przebiega oddłużenie.

Automatyczne oddłużenie

Jedną z form zakończenia postępowania upadłościowego jest automatyczne oddłużenie konsumenta. Z punktu widzenia osoby, która chce ogłosić upadłość konsumencką jest to najbardziej korzystny wariant pozwalający na uwolnienie się od długów. Należy mieć jednak na uwadze, że automatyczne oddłużenie nie jest łatwe do uzyskania.

Sąd przychyla się do automatycznego oddłużenia w dwóch sytuacjach. Pierwszą z nich jest ta, w której konsument wykazuje trwałą przeszkodę do pracy zarobkowej, a więc przeszkodę w wykonywaniu planu spłaty wierzycieli. W drugiej sytuacji z kolei żaden z wierzycieli nie zgłasza swojej wierzytelności do syndyka masy upadłościowej i nie występują przy tym żadne wierzytelności umieszczane na liście z urzędu.

Pomoc Frankowiczom

Zmagasz się z kredytem we Frankach i nie jesteś pewny od czego rozpocząć działanie? Napisz do nas. Oferujemy bezpłatną, niezobowiązującą analizę sytuacji finansowej.

Warunkowe oddłużenie

Do warunkowego oddłużenia po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej dochodzi w momencie ustalenia, że u konsumenta występuje czasowa przeszkoda do pracy zarobkowej i do wykonywania planu spłaty wierzycieli. Za czasową przeszkodę uznaje się taką, która może ustać najdalej w przeciągu 5 lat od momentu zakończenia postępowania upadłościowego. Jeśli niezdolność do pracy nieustanie w okresie 5 lat, po upływie tego czasu dojdzie do oddłużenia.

Plan spłaty wierzycieli

Ostatnią z możliwości dla upadłościowca jest oddłużenie po wcześniejszym wykonaniu planu spłaty wierzycieli. Taki plan spłaty oznacza konieczność oddania niewielkiej części zadłużenia w ratach. Wykonanie planu spłaty wiąże się z późniejszym umorzeniem wszelkich zobowiązań względem wierzycieli.

Jakie długi są umarzane po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Umorzeniu po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej podlega każde zobowiązanie pieniężne, które powstało przed dniem ogłoszenia upadłości. Warto wiedzieć, że nie ma znaczenia czy długi pochodzą z uprzednio prowadzonej działalności gospodarczej czy mają charakter prywatny. W wyniku postępowania upadłościowego umorzeniu podlegają między innymi: kredyty bankowe i pozabankowe, nieopłacone faktury, zaległości czynszowe i te które wynikają z najmu, podatki i składki na ZUS.