Banki przegrywają z Frankowiczami. 98% spraw jest wygrywana i dochodzi do unieważnienia kredytu. Adwokaci są obecnie w stanie unieważnić niemal każdy rodzaj kredytu zaciągniętego we franku szwajcarskim. Czy dalej jest możliwe unieważnienie kredytu? Obecnie w sądach jest ponad 100 tysięcy spraw frankowych, a w 2023 roku napłynie ich jeszcze więcej.
Dlaczego zatem Frankowicze zwlekają z pozwaniem swojego banku i unieważnieniem kredytu
Pomimo licznych zwycięstw Frankowiczów w bankach, które skutkują unieważnieniem kredytu frankowego, aż 80% kredytobiorców obawia się pozwania swojego banku. Głównym powodem jest fakt, że Frankowicze obawiają się konsekwencji złożenia pozwu w sądzie.
Nasze statystyki wyraźnie pokazują, że Frankowicze boją się zamknięcia swojego konta w banku oraz niemożliwości wzięcia innego kredytu w przyszłości. Uspokajamy, nie ma powodów do obaw, nic takiego nie będzie mogło mieć miejsca jako konsekwencja pozwania banku.
Frankowicze, którzy do tej pory zdecydowali się pozwać bank nie tylko doprowadzili do unieważnienia kredytu, ale przede wszystkim na takim procesie zyskali. Bardzo często okazuje się, że raty wpłacone na przestrzeni lat pokryły cały kredyt lub też kredyt został nadpłacony.
Unieważnienie kredytu – kak szybko banki zwracają pieniądze na konta Frankowiczów?
Po prawomocnej decyzji sądu banki po prostu nie mają wyjścia i muszą przelać środki na konto bankowe Frankowicza jak najszybciej. Gdyby robiły z tego tytułu problemy, musiałyby liczyć się z konsekwencjami w postaci interwencji komornika. Ważny jest także fakt, że banki na poczet spraw frankowych zgromadziły ogromne rezerwy finansowe.
Pomoc Frankowiczom
Czas potrzebny na uniważnienie kredytu jest minusem?
Sprawa frankowa od momentu przeanalizowania umowy kredytowej przez zespół ekspertów do momentu prawomocnego wyroku może trwać około 2 lat. Zdarzają się także przypadki, kiedy to postępowanie w takiej sprawie trwa tylko rok. To, ile czasu będzie trwała sprawa zależy w dużej mierze od obłożenia sprawami danego sądu i od rozpatrującego sprawę sędziego.
Na szczęście, w ramach nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, wprowadzono przymus składania przez kredytobiorców pozwów w sądach właściwym ich miejsca zamieszkania. Szacuje się, że w efekcie tej zmiany czas postępowania skróci się znacząco.
Co powinien robić niezdecydowany Frankowicz?
W związku z szybko rosnącym zainteresowaniem złożenia pozwu przeciwko bankowi (szacuje się, że w 2023 roku spłynie ponad 150 tys. nowych pozwów) warto jak najszybciej sięgnąć po pomoc doświadczonego zespołu adwokatów.
Czas w przypadku Frankowiczów działa na niekorzyść. Kolejki w sądach mogą się wydłużyć jeśli pozwów będzie spływało coraz więcej, a lepiej przecież być na początku niż na końcu kolejki. Ponadto, Szwajcaria może kolejny raz podnieść stopy procentowe kredytów, a kurs franka szwajcarskiego może w 2023 roku przekroczyć 5 zł.
To dobry moment na podjęcie odpowiednich kroków i pozwanie banku.