Mity na temat upadłości konsumenckiej są wielokrotnie powielane i mogą prowadzić do nieracjonalnie podejmowanych decyzji pod kątem oddłużenia. Postanowiliśmy obalić najczęściej pojawiające się w sieci mity na ten temat, aby rozwiać wątpliwości wszystkich osób, które zastanawiają się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej.

Ogłoszenie upadłości oznacza oddłużenie

Łączenie ogłoszenie upadłości z automatycznym oddłużeniem jest często powielanym mitem, który w dużej mierze wynika z braku zrozumienia procedury. Upadłość konsumencka docelowo składa się z kilku etapów – postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości, właściwym postępowaniu upadłościowym i oddłużeniem lub planem spłaty wierzycieli.

Pomoc Frankowiczom

Zmagasz się z kredytem we Frankach i nie jesteś pewny od czego rozpocząć działanie? Napisz do nas. Oferujemy bezpłatną, niezobowiązującą analizę sytuacji finansowej.

Ogłoszenie upadłości oznacza brak kredytu w przyszłości

Przepisy nie zabraniają bankom udzielania kredytów osobom, które w przeszłości ogłosiły upadłość konsumencką. Niemniej jednak, informacja o upadłości trafia do bazy danych, która jest przetwarzana przez Biuro Informacji Kredytowej. Z tego też powodu mogą występować pewne trudności z uzyskaniem kredytu, jednak nie jest to regułą i zasadą.

Lepiej czekać na przedawnienie niż ogłosić upadłość

Terminy przedawnienia danego zobowiązania zależne są od jego rodzaju i występuje zarówno roczne przedawnienie, jak i kilkuletnie. Warto mieć jednak na uwadze, że bieg przedawnienia można przerwać na kilka sposobów, co z resztą wykorzystują wierzyciele. W gruncie rzeczy wystarczy, że wierzyciel podejmie odpowiednie kroki przed sądem lub odda sprawę do komornika.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej ciągnie się latami

Długość trwania postępowania upadłościowego w dużej mierze zależy od tryby, w jakim jest prowadzona. Sprawy bardziej skomplikowane mogą trwać nieco dłużej, co nie oznacza, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej ciągnie się latami. Od 2020 roku obowiązują regulacje prawne, które pozwalają na zamknięcie takiego postępowania w zaledwie kilka miesięcy od ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Syndyk zabiera konsumentowi wszystko

Ogłoszenie upadłości wiąże się co prawda z powstaniem masy upadłości, Pod tą nazwą kryje się ogół aktywów konsumenta, które docelowo podlegną spieniężeniu w toku postępowania. Wśród nich wymienić można między innymi nieruchomości, akcje, udziały w spółkach i wierzytelności. Nie oznacza to jednak, że syndyk zajmie sprzęt gospodarstwa domowego potrzebny do codziennej egzystencji.